Canada's Olympic Medals

A list of Canadian medalists from the Summer Olympics and Winter Olympic Games.

* Click table header to sort column data

Medal Athlete(s) Sport Event Olympic Year Location
1GoldJustine Dufour-LapointeFreestyle skiingWomen's moguls2014 Winter OlympicsSochi
1GoldAlexandre BilodeauFreestyle skiingMen's moguls2014 Winter OlympicsSochi
1GoldCharles HamelinShort trackMen's 1500 m2014 Winter OlympicsSochi
1GoldDara HowellFreestyle skiingWomen's slopestyle2014 Winter OlympicsSochi
1GoldKaillie Humphries, Heather MoyseBobsleighTwo woman2014 Winter OlympicsSochi
1GoldJennifer Jones, Kaitlyn Lawes, Jill Officer, Dawn McEwen, Kirsten WallCurlingWomen's tournament2014 Winter OlympicsSochi
1GoldMeghan Agosta-Marciano, Rebecca Johnston, Lauriane Rougeau, Gillian Apps, Charline Labonté, Natalie Spooner, Mélodie Daoust, Geneviève Lacasse, Shannon Szabados, Laura Fortino, Jocelyne Larocque, Jenn Wakefield, Jayna Hefford, Meaghan Mikkelson-Reid, Catherine Ward, Haley Irwin, Caroline Ouellette, Tara Watchorn, Brianne Jenner, Marie-Philip Poulin, Hayley WickenheiserIce hockeyWomen's tournament2014 Winter OlympicsSochi
1GoldMarielle ThompsonFreestyle skiingWomen's ski cross2014 Winter OlympicsSochi
1GoldBrad Jacobs, Ryan Fry, E. J. Harnden, Ryan Harnden, Caleb FlaxeyCurlingMen's tournament2014 Winter OlympicsSochi
1GoldJamie Benn, Duncan Keith, Mike Smith, Patrice Bergeron, Chris Kunitz, Martin St. Louis, Jay Bouwmeester, Roberto Luongo, P. K. Subban, Jeff Carter, Patrick Marleau, John Tavares, Sidney Crosby, Rick Nash, Jonathan Toews, Drew Doughty, Corey Perry, Marc-Édouard Vlasic, Matt Duchene, Alex Pietrangelo, Patrick Sharp, Ryan Getzlaf, Carey Price, Shea Weber, Dan Hamhuis, Patrick SharpIce hockeyMen's tournament2014 Winter OlympicsSochi
2SilverChloé Dufour-LapointeFreestyle skiingWomen's moguls2014 Winter OlympicsSochi
2SilverPatrick Chan, Meagan Duhamel, Scott Moir, Kirsten Moore-Towers, Dylan Moscovitch, Kaetlyn Osmond, Eric Radford, Kevin Reynolds, Tessa VirtueFigure skatingTeam trophy2014 Winter OlympicsSochi
2SilverMikaël KingsburyFreestyle skiingMen's moguls2014 Winter OlympicsSochi
2SilverDenny MorrisonSpeed skatingMen's 1000 metres2014 Winter OlympicsSochi
2SilverPatrick ChanFigure skatingMen's singles2014 Winter OlympicsSochi
2SilverDominique MaltaisSnowboardingWomen's snowboard cross2014 Winter OlympicsSochi
2SilverTessa Virtue, Scott MoirFigure skatingIce dancing2014 Winter OlympicsSochi
2SilverMike RiddleFreestyle skiingMen's halfpipe2014 Winter OlympicsSochi
2SilverMarie-Ève Drolet, Jessica Hewitt, Valérie Maltais, Marianne St-GelaisShort trackWomen's 3000 m relay2014 Winter OlympicsSochi
2SilverKelsey SerwaFreestyle skiingWomen's ski cross2014 Winter OlympicsSochi
3BronzeMark McMorrisSnowboardingMen's slopestyle2014 Winter OlympicsSochi
3BronzeKim LamarreFreestyle skiingWomen's slopestyle2014 Winter OlympicsSochi
3BronzeDenny MorrisonSpeed skatingMen's 1500 metres2014 Winter OlympicsSochi
3BronzeJan HudecAlpine skiingMen's Super-G2014 Winter OlympicsSochi
3BronzeCharle CournoyerShort trackMen's 500 metres2014 Winter OlympicsSochi
1GoldRosannagh MacLennanGymnastics - TrampolineWomen2012 Summer OlympicsLondon
2SilverAdam van KoeverdenCanoe/Kayak - SprintK-1 1,000m - Men2012 Summer OlympicsLondon
2SilverAshley Brzozowicz, Krista Guloien, Janine Hanson, Darcy Marquardt, Natalie Mastracci, Andréanne Morin, Lesley Thompson-Willie, Rachelle Viinberg, Lauren WilkinsonRowingCoxed Eight - Women2012 Summer OlympicsLondon
2SilverGabriel Bergen, Jeremiah Brown, Andrew Byrnes, Will Crothers, Douglas Csima, Robert Gibson, Malcolm Howard, Conlin McCabe, Brian PriceRowingCoxed Eight - Men2012 Summer OlympicsLondon
2SilverRyan CochraneAquatics - SwimmingFreestyle 1,500m - Men2012 Summer OlympicsLondon
2SilverTonya VerbeekWrestling - Freestyle55kg - Women2012 Summer OlympicsLondon
3BronzeAntoine Valois-FortierJudo81kg - Men2012 Summer OlympicsLondon
3BronzeBrent HaydenAquatics - SwimmingFreestyle 100m - Men2012 Summer OlympicsLondon
3BronzeCarol HuynhWrestling - Freestyle48kg - Women2012 Summer OlympicsLondon
3BronzeChristine GirardWeightlifting63kg - Women2012 Summer OlympicsLondon
3BronzeDerek DrouinAthleticsHigh Jump - Men2012 Summer OlympicsLondon
3BronzeJennifer Abel, Émilie HeymansAquatics - DivingSynchronized Springboard 3m - Women2012 Summer OlympicsLondon
3BronzeMark de JongeCanoe/Kayak - SprintK-1 200m - Men2012 Summer OlympicsLondon
3BronzeMark OldershawCanoe/Kayak - SprintC-1 1,000m - Men2012 Summer OlympicsLondon
3BronzeMeaghan Benfeito, Roseline FilionAquatics - DivingSynchronized Platform 10m - Women2012 Summer OlympicsLondon
3BronzeMelanie Booth, Candace Chapman, Jonelle Filigno, Robyn Gayle, Kaylyn Kyle, Karina LeBlanc, Diana Matheson, Erin McLeod, Carmelina Moscato, Marie-Eve Nault, Kelly Parker, Sophie Schmidt, Desiree Scott, Lauren Sesselmann, Christine Sinclair, Melissa Tancredi, Brittany Timko, Rhian Wilkinson, Emily ZurrerFootball (Soccer)Women2012 Summer OlympicsLondon
3BronzeRichard WeinbergerAquatics - SwimmingOpen Water 10km - Men2012 Summer OlympicsLondon
3BronzeTara Whitten, Jasmin Glaesser, Gillian CarletonCycling - TrackTeam Pursuit - Women2012 Summer OlympicsLondon
1GoldAlexandre BilodeauSkiing - FreestyleMoguls - Men2010 Winter OlympicsVancouver
1GoldAshleigh McIvorSkiing - FreestyleSki Cross - Women2010 Winter OlympicsVancouver
1GoldCharles HamelinSpeed Skating - Short Track500m - Men2010 Winter OlympicsVancouver
1GoldChristine NesbittSpeed Skating - Long Track1,000m - Women2010 Winter OlympicsVancouver
1GoldDenny Morrison, Lucas Makowsky, Mathieu GirouxSpeed Skating - Long TrackTeam Pursuit - Men2010 Winter OlympicsVancouver
1GoldGuillaume Bastille, Charles Hamelin, François Hamelin, Olivier Jean, François-Louis TremblaySpeed Skating - Short TrackRelay 5,000m - Men2010 Winter OlympicsVancouver
1GoldJasey-Jay AndersonSnowboardParallel Giant Slalom - Men2010 Winter OlympicsVancouver
1GoldJon MontgomerySkeletonMen2010 Winter OlympicsVancouver
1GoldKaillie Humphries, Heather MoyseBobsleighTwo-Man - Women2010 Winter OlympicsVancouver
1GoldKevin Martin John Morris Marc Kennedy Ben Hebert Adam EnrightCurlingMen2010 Winter OlympicsVancouver
1GoldMaëlle RickerSnowboardSnowboard Cross - Women2010 Winter OlympicsVancouver
1GoldMeghan Agosta, Gillian Apps, Tessa Bonhomme, Jennifer Botterill, Jayna Hefford, Haley Irwin, Rebecca Johnston, Becky Kellar, Gina Kingsbury, Charline Labonté, Carla MacLeod, Meaghan Mikkelson, Caroline Ouellette, Cherie Piper, Marie-Philip Poulin, Colleen Sostorics, Kim St-Pierre, Shannon Szabados, Sarah Vaillancourt, Catherine Ward, Hayley WickenheiserIce HockeyWomen2010 Winter OlympicsVancouver
1GoldPatrice Bergeron, Dan Boyle, Martin Brodeur, Sidney Crosby, Drew Doughty, Marc-André Fleury, Ryan Getzlaf, Dany Heatley, Jarome Iginla, Duncan Keith, Roberto Luongo, Patrick Marleau, Brenden Morrow, Rick Nash, Scott Niedermayer, Corey Perry, Christopher Pronger, Mike Richards, Brent Seabrook, Eric Staal, Joe Thornton, Jonathan Toews, Shea WeberIce HockeyMen2010 Winter OlympicsVancouver
1GoldTessa Virtue, Scott MoirFigure SkatingIce Dance - Mixed2010 Winter OlympicsVancouver
2SilverCori Bartel, Cheryl Bernard, Carolyn Darbyshire-McRorie, Kristie Moore, Susan O'ConnorCurlingWomen2010 Winter OlympicsVancouver
2SilverHelen Upperton, Shelley-Ann BrownBobsleighTwo-Man - Women2010 Winter OlympicsVancouver
2SilverJenn HeilSkiing - FreestyleMoguls - Women2010 Winter OlympicsVancouver
2SilverJessica Gregg, Kalyna Roberge, Marianne St-Gelais, Tania VicentSpeed Skating - Short TrackRelay 3,000m - Women2010 Winter OlympicsVancouver
2SilverKristina GrovesSpeed Skating - Long Track1,500m - Women2010 Winter OlympicsVancouver
2SilverMarianne St-GelaisSpeed Skating - Short Track500m - Women2010 Winter OlympicsVancouver
2SilverMike RobertsonSnowboardSnowboard Cross - Men2010 Winter OlympicsVancouver
3BronzeClara HughesSpeed Skating - Long Track5,000m - Women2010 Winter OlympicsVancouver
3BronzeDavid Bissett, Lascelles Brown, Chris Le Bihan, Lyndon RushBobsleighFour-Man - Men2010 Winter OlympicsVancouver
3BronzeFrançois-Louis TremblaySpeed Skating - Short Track500m - Men2010 Winter OlympicsVancouver
3BronzeJoannie RochetteFigure SkatingSingles - Women2010 Winter OlympicsVancouver
3BronzeKristina GrovesSpeed Skating - Long Track3,000m - Women2010 Winter OlympicsVancouver
1GoldAndrew Byrnes, Kyle Hamilton, Malcolm Howard, Adam Kreek, Kevin Light, Brian Price, Benjamin Rutledge, Dominic Seiterle, Jacob WetzelRowingCoxed Eight - Men2008 Summer OlympicsBeijing
1GoldCarol HuynhWrestling - Freestyle48kg - Women2008 Summer OlympicsBeijing
1GoldEric LamazeEquestrian - JumpingIndividual - Mixed2008 Summer OlympicsBeijing
2SilverAdam van KoeverdenCanoe-Kayak - SprintK-1 500m - Men2008 Summer OlympicsBeijing
2SilverAlexandre DespatieAquatics - DivingSpringboard 3m - Men2008 Summer OlympicsBeijing
2SilverDavid Calder, Scott FrandsenRowingCoxless Pair - Men2008 Summer OlympicsBeijing
2SilverEmilie HeymansAquatics - DivingPlatform 10m - Women2008 Summer OlympicsBeijing
2SilverJason BurnettGymnastics - TrampolineMen2008 Summer OlympicsBeijing
2SilverKaren CockburnGymnastics - TrampolineWomen2008 Summer OlympicsBeijing
2SilverKarine SergerieTaekwondo67kg - Women2008 Summer OlympicsBeijing
2SilverMalcolm Cone, Jill Henselwood, Eric Lamaze, Ian MillarEquestrian - JumpingTeam - Mixed2008 Summer OlympicsBeijing
2SilverSimon WhitfieldTriathlonMen2008 Summer OlympicsBeijing
3BronzeJonathan Beare, Iain Brambell, Mike Lewis, Daniel Liam ParsonsRowingLightweight Four - Men2008 Summer OlympicsBeijing
3BronzePriscilla Lopes-SchliepAthleticsHurdles 100m - Women2008 Summer OlympicsBeijing
3BronzeRyan CochraneAquatics - SwimmingFreestyle 1,500m - Men2008 Summer OlympicsBeijing
3BronzeThomas HallCanoe-Kayak - SprintC-1 1,000m - Men2008 Summer OlympicsBeijing
3BronzeTonya VerbeekWrestling - Freestyle55kg - Women2008 Summer OlympicsBeijing
3BronzeTracy Cameron, Melanie KokRowingLightweight Double Sculls - Women2008 Summer OlympicsBeijing
1GoldBrad Gushue, Mark Nichols, Russ Howard, Jamie Korab, Mike AdamCurlingMen2006 Winter OlympicsTurin
1GoldChandra CrawfordSkiing - Cross-CountrySprint - Women2006 Winter OlympicsTurin
1GoldCindy KlassenSpeed Skating - Long Track1,500m - Women2006 Winter OlympicsTurin
1GoldClara HughesSpeed Skating - Long Track5,000m - Women2006 Winter OlympicsTurin
1GoldDuff GibsonSkeletonMen2006 Winter OlympicsTurin
1GoldJenn HeilSkiing - FreestyleMoguls - Women2006 Winter OlympicsTurin
1GoldMeghan Agosta, Gillian Apps, Jennifer Botterill, Cassie Campbell, Gillian Ferrari, Danielle Goyette, Jayna Hefford, Becky Kellar, Gina Kingsbury, Charline Labonté, Carla MacLeod, Caroline Ouellette, Cherie Piper, Cheryl Pounder, Colleen Sostorics, Kim St-Pierre, Vicky Sunohara, Sarah Vaillancourt, Katie Weatherston, Hayley WickenheiserIce HockeyWomen2006 Winter OlympicsTurin
2SilverAlanna Kraus, Anouk Leblanc-Boucher, Amanda Overland, Kalyna Roberge, Tania VicentSpeed Skating - Short TrackRelay 3,000m - Women2006 Winter OlympicsTurin
2SilverArne Dankers, Steven Elm, Denny Morrison, Jason Parker, Justin WarsylewiczSpeed Skating - Long TrackTeam Pursuit - Men2006 Winter OlympicsTurin
2SilverCindy KlassenSpeed Skating - Long Track1,000m - Women2006 Winter OlympicsTurin
2SilverÉric Bédard, Jonathan Guilmette, Charles Hamelin, François-Louis Tremblay, Mathieu TurcotteSpeed Skating - Short TrackRelay 5,000m - Men2006 Winter OlympicsTurin
2SilverFrançois-Louis TremblaySpeed Skating - Short Track500m - Men2006 Winter OlympicsTurin
2SilverJeff PainSkeletonMen2006 Winter OlympicsTurin
2SilverKristina GrovesSpeed Skating - Long Track1,500m - Women2006 Winter OlympicsTurin
2SilverKristina Groves, Clara Hughes, Cindy Klassen, Christine Nesbitt, Shannon RempelSpeed Skating - Long TrackTeam Pursuit - Women2006 Winter OlympicsTurin
2SilverPierre Lueders, Lascelles BrownBobsleighTwo-Man - Men2006 Winter OlympicsTurin
2SilverSara Renner, Beckie ScottSkiing - Cross-CountryTeam Sprint - Women2006 Winter OlympicsTurin
3BronzeAnouk Leblanc-BoucherSpeed Skating - Short Track500m - Women2006 Winter OlympicsTurin
3BronzeCindy KlassenSpeed Skating - Long Track3,000m - Women2006 Winter OlympicsTurin
3BronzeCindy KlassenSpeed Skating - Long Track5,000m - Women2006 Winter OlympicsTurin
3BronzeDominique MaltaisSnowboardSnowboard Cross - Women2006 Winter OlympicsTurin
3BronzeGlenys Bakker, Sandra Jenkins, Christine Keshen, Shannon Kleibrink, Amy NixonCurlingWomen2006 Winter OlympicsTurin
3BronzeJeffrey ButtleFigure SkatingSingles - Men2006 Winter OlympicsTurin
3BronzeMellisa HollingsworthSkeletonWomen2006 Winter OlympicsTurin
1GoldAdam van KoeverdenCanoe-Kayak - SprintK-1 500m - Men2004 Summer OlympicsAthens
1GoldKyle ShewfeltGymnatics - ArtisticFloor Exercise - Men2004 Summer OlympicsAthens
1GoldLori-Ann MuenzerCycling - TrackSprint - Women2004 Summer OlympicsAthens
2SilverAlexandre DespatieAquatics - DivingSpringboard 3m - Men2004 Summer OlympicsAthens
2SilverCameron Baerg, Thomas Herschmiller, Jacob Wetzel, Barney WilliamsRowingCoxless Four - Men2004 Summer OlympicsAthens
2SilverKaren CockburnGymnatics - TrampolineWomen2004 Summer OlympicsAthens
2SilverMarie-Hélène PrémontCycling - Mountain BikeCross Country - Women2004 Summer OlympicsAthens
2SilverRoss Macdonald, Mike WolfsSailingTwo-Person Keelboat - Men2004 Summer OlympicsAthens
2SilverTonya VerbeekWrestling - Freestyle55kg - Women2004 Summer OlympicsAthens
3BronzeAdam van KoeverdenCanoe-Kayak - SprintK-1 1,000m - Men2004 Summer OlympicsAthens
3BronzeBlythe Hartley, Emilie HeymansAquatics - DivingSynchronized Platform 10m - Women2004 Summer OlympicsAthens
3BronzeCaroline BrunetCanoe-Kayak - SprintK-1 500m - Women2004 Summer OlympicsAthens
1GoldBeckie ScottSkiing - Cross-CountryPursuit Classic 5km + Free 5km - Women2002 Winter OlympicsSalt Lake City
1GoldCatriona Le May DoanSpeed Skating - Long Track500m - Women2002 Winter OlympicsSalt Lake City
1GoldDana Antal, Jennifer Botterill, Therese Brisson, Kelly Béchard, Cassie Campbell, Isabelle Chartrand, Lori Dupuis, Danielle Goyette, Geraldine Heaney, Jayna Hefford, Becky Kellar, Caroline Ouellette, Cherie Piper, Cheryl Pounder, Tammy Shewchuk, Sami Jo Small, Colleen Sostorics, Kim St-Pierre, Vicky Sunohara, Hayley WickenheiserIce HockeyWomen2002 Winter OlympicsSalt Lake City
1GoldEd Belfour, Robert Blake, Eric Brewer, Martin Brodeur, Theoren Fleury, Adam Foote, Simon Gagné, Jarome Iginla, Curtis Joseph, Ed Jovanovski, Paul Kariya, Mario Lemieux, Eric Lindros, Allan MacInnis, Scott Niedermayer, Joe Nieuwendyk, Owen Nolan, Michael Peca, Chris Pronger, Joe Sakic, Brendan Shanahan, Ryan Smyth, Steve YzermanIce HockeyMen2002 Winter OlympicsSalt Lake City
1GoldÉric Bédard, Marc Gagnon, Jonathan Guilmette, François-Louis Tremblay, Mathieu TurcotteSpeed Skating - Short TrackRelay 5,000m - Men2002 Winter OlympicsSalt Lake City
1GoldJamie Salé, David PelletierFigure SkatingPairs - Mixed2002 Winter OlympicsSalt Lake City
1GoldMarc GagnonSpeed Skating - Short Track500m - Men2002 Winter OlympicsSalt Lake City
2SilverDon Bartlett, Kevin Martin, Carter Rycroft, Kenneth Tralnberg, Don WalchukCurlingMen2002 Winter OlympicsSalt Lake City
2SilverJonathan GuilmetteSpeed Skating - Short Track500m - Men2002 Winter OlympicsSalt Lake City
2SilverVeronica BrennerSkiing - FreestyleAerials - Women2002 Winter OlympicsSalt Lake City
3BronzeCindy KlassenSpeed Skating - Long Track3,000m - Women2002 Winter OlympicsSalt Lake City
3BronzeClara HughesSpeed Skating - Long Track5,000m - Women2002 Winter OlympicsSalt Lake City
3BronzeDeidra DionneSkiing - FreestyleAerials - Women2002 Winter OlympicsSalt Lake City
3BronzeDiane Dezura, Kelley Law, Cheryl Noble, Julie Skinner, Georgina WheatcroftCurlingWomen2002 Winter OlympicsSalt Lake City
3BronzeIsabelle Charest, Marie-Eve Drôlet, Amélie Goulet-Nadon, Alanna Kraus, Tania VicentSpeed Skating - Short TrackRelay 3,000m - Women2002 Winter OlympicsSalt Lake City
3BronzeMarc GagnonSpeed Skating - Short Track1,500m - Men2002 Winter OlympicsSalt Lake City
3BronzeMathieu TurcotteSpeed Skating - Short Track1,000m - Men2002 Winter OlympicsSalt Lake City
1GoldDaniel IgaliWrestling - Freestyle66kg - Men2000 Summer OlympicsSydney
1GoldSébastien Lareau, Daniel NestorTennisDoubles - Men2000 Summer OlympicsSydney
1GoldSimon WhitfieldTriathlonMen2000 Summer OlympicsSydney
2SilverCaroline BrunetCanoe-Kayak - SprintK-1 500m - Women2000 Summer OlympicsSydney
2SilverEmilie Heymans, Anne MontminyAquatics - DivingSynchronized Platform 10m - Women2000 Summer OlympicsSydney
2SilverNicolas GillJudoHalf-Heavyweight - Men2000 Summer OlympicsSydney
3BronzeAnne MontminyAquatics - DivingPlatform 10m - Women2000 Summer OlympicsSydney
3BronzeCurtis MydenAquatics - SwimmingIndividual Medley 400m - Men2000 Summer OlympicsSydney
3BronzeDominique BosshartTaekwondo67+kg - Women2000 Summer OlympicsSydney
3BronzeKaren CockburnGymnatics - TrampolineWomen2000 Summer OlympicsSydney
3BronzeLaryssa Biesenthal, Heather Davis, Alison Korn, Theresa Luke, Heather McDermid, Emma Robinson, Lesley Thompson-Willie, Dorota Urbaniak, Buffy WilliamsRowingCoxed Eight - Women2000 Summer OlympicsSydney
3BronzeLyne Beaumont, Claire Carver-Dias, Erin Chan, Jessica Chase, Catherine Garceau, Fanny Létourneau, Kirstin Normand, Jacinthe Taillon, Reidun TathamAquatics - Synchronized SwimmingTeam - Women2000 Summer OlympicsSydney
3BronzeMathieu TurgeonGymnatics - TrampolineMen2000 Summer OlympicsSydney
3BronzeStephen GilesCanoe-Kayak - SprintC-1 1,000m - Men2000 Summer OlympicsSydney
1GoldAnnie PerreaultSpeed Skating - Short Track500m - Women1998 Winter OlympicsNagano
1GoldCatriona Le May DoanSpeed Skating - Long Track500m - Women1998 Winter OlympicsNagano
1GoldÉric Bédard, Derrick Campbell, François Drolet, Marc GagnonSpeed Skating - Short TrackRelay 5,000m - Men1998 Winter OlympicsNagano
1GoldPierre Lueders, Dave MacEachernBobsleighTwo-Man - Men1998 Winter OlympicsNagano
1GoldRoss RebagliatiSnowboardGiant Slalom - Men1998 Winter OlympicsNagano
1GoldSandra Schmirler, Jan Betker, Joan McCusker, Marcia Gudereit, Atina FordCurlingWomen1998 Winter OlympicsNagano
2SilverElvis StojkoFigure SkatingSingles - Men1998 Winter OlympicsNagano
2SilverJennifer Botterill, Therese Brisson, Cassie Campbell, Judy Diduck, Nancy Drolet, Lori Dupuis, Danielle Goyette, Geraldine Heaney, Jayna Hefford, Becky Kellar (Duke), Kathy McCormack, Karen Nystrom, Lesley Reddon, Manon Rhéaume, Laura Schuler, Fiona Smith-Bell, France St-Louis, Vicky Sunohara, Hayley Wickenheiser, Stacy WilsonIce HockeyWomen1998 Winter OlympicsNagano
2SilverJeremy WotherspoonSpeed Skating - Long Track500m - Men1998 Winter OlympicsNagano
2SilverMike Harris, Richard Hart, George Karrys, Collin Mitchell, Paul SavageCurlingMen1998 Winter OlympicsNagano
2SilverSusan AuchSpeed Skating - Long Track500m - Women1998 Winter OlympicsNagano
3BronzeCatriona Le May DoanSpeed Skating - Long Track1,000m - Women1998 Winter OlympicsNagano
3BronzeChristine Boudrias, Isabelle Charest, Annie Perreault, Tania VicentSpeed Skating - Short TrackRelay 3,000m - Women1998 Winter OlympicsNagano
3BronzeÉric BédardSpeed Skating - Short Track1,000m - Men1998 Winter OlympicsNagano
3BronzeKevin OverlandSpeed Skating - Long Track500m - Men1998 Winter OlympicsNagano
1GoldDonovan BaileyAthletics100m - Men1996 Summer OlympicsAtlanta
1GoldDonovan Bailey, Carlton Chambers, Robert Esmie, Glenroy Gilbert, Bruny SurinAthleticsRelay 4x100m - Men1996 Summer OlympicsAtlanta
1GoldKathleen Heddle, Marnie McBeanRowingDouble Sculls - Women1996 Summer OlympicsAtlanta
2SilverAlison Korn, Theresa Luke, Maria Maunder, Heather McDermid, Jessica Monroe, Emma Robinson, Lesley Thompson-Willie, Tosha Tsang, Anna Van der KampRowingCoxed Eight - Women1996 Summer OlympicsAtlanta
2SilverAlison SydorCycling - Mountain BikeCross Country - Women1996 Summer OlympicsAtlanta
2SilverBrian WaltonCycling - TrackPoints Race - Men1996 Summer OlympicsAtlanta
2SilverCaroline BrunetCanoe-Kayak - SprintK-1 500m - Women1996 Summer OlympicsAtlanta
2SilverDavid Boyes, Gavin Hassett, Jeffrey Lay, Brian PeakerRowingLightweight Four - Men1996 Summer OlympicsAtlanta
2SilverDavid DefiagbonBoxingHeavyweight - Men1996 Summer OlympicsAtlanta
2SilverDerek PorterRowingSingle Sculls - Men1996 Summer OlympicsAtlanta
2SilverGuivi SissaouriWrestling - Freestyle60kg - Men1996 Summer OlympicsAtlanta
2SilverLisa Alexander, Janice Bremner, Karen Clark Le Poole, Karen Fonteyne, Sylvie Fréchette, Valerie Hould-Marchand, Katarzyna Kulesza, Christine Larsen, Cari Read, Erin WoodleyAquatics - Synchronized SwimmingTeam - Women1996 Summer OlympicsAtlanta
2SilverMarianne LimpertAquatics - SwimmingIndividual Medley 200m - Women1996 Summer OlympicsAtlanta
2SilverSilken LaumannRowingSingle Sculls - Women1996 Summer OlympicsAtlanta
3BronzeAnnie PelletierAquatics - DivingSpringboard 3m - Women1996 Summer OlympicsAtlanta
3BronzeClara HughesCycling - RoadIndividual Road Race - Women1996 Summer OlympicsAtlanta
3BronzeClara HughesCycling - RoadIndividual Time Trial - Women1996 Summer OlympicsAtlanta
3BronzeCurt HarnettCycling - TrackSprint - Men1996 Summer OlympicsAtlanta
3BronzeCurtis MydenAquatics - SwimmingIndividual Medley 200m - Men1996 Summer OlympicsAtlanta
3BronzeCurtis MydenAquatics - SwimmingIndividual Medley 400 - Men1996 Summer OlympicsAtlanta
3BronzeJohn Child, Mark HeeseVolleyball - BeachMen1996 Summer OlympicsAtlanta
3BronzeLaryssa Biesenthal, Kathleen Heddle, Marnie McBean, Diane O'GradyRowingQuadruple Sculls - Women1996 Summer OlympicsAtlanta
1GoldJean-Luc BrassardSkiing - FreestyleMoguls - Men1994 Winter OlympicsLillehammer
1GoldMyriam BédardBiathlonIndividual 15km - Women1994 Winter OlympicsLillehammer
1GoldMyriam BédardBiathlonSprint 7.5km - Women1994 Winter OlympicsLillehammer
2SilverChristine Boudrias, Isabelle Charest, Sylvie Daigle, Nathalie LambertSpeed Skating - Short TrackRelay 3,000m - Women1994 Winter OlympicsLillehammer
2SilverElvis StojkoFigure SkatingSingles - Men1994 Winter OlympicsLillehammer
2SilverMark Astley, Adrian Aucoin, David Harlock, Corey Hirsch, Todd Hlushko, Greg Johnson, Fabian Joseph, Paul Kariya, Christopher Kontos, Emmanuel Legace, Kenneth Lovsin, Derek Mayer, Petr Nedved, Dwayne Norris, Greg Parks, Alain Roy, Jean Roy, Brian Savage, Bradley Schlegel, Wally Schreiber, Christopher Therien, Todd Warriner, Brad WerenkaIce HockeyMen1994 Winter OlympicsLillehammer
2SilverNathalie LambertSpeed Skating - Short Track1,000m - Women1994 Winter OlympicsLillehammer
2SilverPhilippe LaRocheSkiing - FreestyleAerials - Men1994 Winter OlympicsLillehammer
2SilverSusan AuchSpeed Skating - Long Track500m - Women1994 Winter OlympicsLillehammer
3BronzeEd PodivinskyAlpine skiingDownhill - Men1994 Winter OlympicsLillehammer
3BronzeIsabelle Brasseur, Lloyd EislerFigure SkatingPairs - Mixed1994 Winter OlympicsLillehammer
3BronzeLloyd LangloisFreestyle skiingAerials - Men1994 Winter OlympicsLillehammer
3BronzeMarc GagnonSpeed Skating - Short Track1,000m - Men1994 Winter OlympicsLillehammer
1GoldAngela Cutrone, Sylvie Daigle, Nathalie Lambert, Annie PerreaultSpeed Skating - Short TrackRelay 3,000m - Women1992 Winter OlympicsAlbertville
1GoldKerrin Lee-GartnerSkiing - AlpineDownhill - Women1992 Winter OlympicsAlbertville
2SilverDavid Archibald, Todd Brost, Sean Burke, Kevin Dahl, Curtis Giles, David Hannan, Gordon Hynes, Fabian Joseph, Joé Juneau, Trevor Kidd, Patrick-Mikeal Lebeau, Chris Lindberg, Eric Lindros, Kent Manderville, Adrian Plavsic, Dan Ratushny, Bradley Schlegel, Wally Schreiber, Randy Smith, Sam St. Laurent, Dave Tippett, Brian Tutt, Jason WoolleyIce HockeyMen1992 Winter OlympicsAlbertville
2SilverFrédéric BlackburnSpeed Skating - Short Track1,000m - Men1992 Winter OlympicsAlbertville
2SilverFrédéric Blackburn, Laurent Daignault, Michel Daignault, Sylvain Gagnon, Mark LackieSpeed Skating - Short TrackRelay 5,000m - Men1992 Winter OlympicsAlbertville
3BronzeIsabelle Brasseur, Lloyd EislerFigure SkatingPairs - Mixed1992 Winter OlympicsAlbertville
3BronzeMyriam BédardBiathlonIndividual 15km - Women1992 Winter OlympicsAlbertville
1GoldDarren Barber, Andrew Crosby, Michael Forgeron, Robert Marland, Terrence Paul, Derek Porter, Michael Rascher, Bruce Robertson, John WallaceRowingCoxed Eight - Men1992 Summer OlympicsBarcelona
1GoldKathleen Heddle, Marnie McBeanRowingCoxless Pair - Women1992 Summer OlympicsBarcelona
1GoldKirsten Barnes, Jessica Monroe, Brenda Taylor, Kay WorthingtonRowingCoxless Four - Women1992 Summer OlympicsBarcelona
1GoldKirsten Barnes, Shannon Crawford, Megan Delehanty, Kathleen Heddle, Marnie McBean, Jessica Monroe, Brenda Taylor, Lesley Thompson-Willie, Kay WorthingtonRowingCoxed Eight - Women1992 Summer OlympicsBarcelona
1GoldMark McKoyAthleticsHurdles 110m - Men1992 Summer OlympicsBarcelona
1GoldMark TewksburyAquatics - SwimmingBackstroke 100m - Men1992 Summer OlympicsBarcelona
1GoldSylvie FréchetteAquatics - Synchronized SwimmingSolo - Women1992 Summer OlympicsBarcelona
2SilverGuillaume LeblancAthleticsRace Walk 20km - Men1992 Summer OlympicsBarcelona
2SilverJeffrey ThueWrestling - Freestyle120kg - Men1992 Summer OlympicsBarcelona
2SilverMark LeducBoxingLight Welterweight - Men1992 Summer OlympicsBarcelona
2SilverPenny Vilagos, Vicky VilagosAquatics - Synchronized SwimmingDuet - Women1992 Summer OlympicsBarcelona
3BronzeAngela ChalmersAthletics3,000 - Women1992 Summer OlympicsBarcelona
3BronzeChris JohnsonBoxingMiddleweight - Men1992 Summer OlympicsBarcelona
3BronzeCurt HarnettCycling - TrackSprint - Men1992 Summer OlympicsBarcelona
3BronzeEric Jesperson, Ross MacdonaldSailingTwo-Person Keelboat - Mixed1992 Summer OlympicsBarcelona
3BronzeNicolas GillJudoMiddleweight - Men1992 Summer OlympicsBarcelona
3BronzeSilken LaumannRowingSingle Sculls - Women1992 Summer OlympicsBarcelona
3BronzeStephen Clarke, Jon Cleveland, Marcel Gery, Tom Ponting, Mark TewksburyAquatics - SwimmingMedley Relay 4x100m - Men1992 Summer OlympicsBarcelona
2SilverBrian OrserFigure SkatingSingles - Men1988 Winter OlympicsCalgary
2SilverElizabeth ManleyFigure SkatingSingles - Women1988 Winter OlympicsCalgary
3BronzeKaren PercySkiing - AlpineDownhill - Women1988 Winter OlympicsCalgary
3BronzeKaren PercySkiing - AlpineSuper-G - Women1988 Winter OlympicsCalgary
3BronzeTracy Wilson, Rob McCallFigure SkatingIce Dance - Mixed1988 Winter OlympicsCalgary
1GoldCarolyn WaldoAquatics - Synchronized SwimmingSolo - Women1988 Summer OlympicsSeoul
1GoldLennox LewisBoxingSuper Heavyweight - Men1988 Summer OlympicsSeoul
1GoldMichelle Cameron, Carolyn WaldoAquatics - Synchronized SwimmingDuet - Women1988 Summer OlympicsSeoul
2SilverEgerton MarcusBoxingMiddleweight - Men1988 Summer OlympicsSeoul
2SilverVictor Davis, Snady Goss, Tom Ponting, Mark TewksburyAquatics - SwimmingMedley Relay 4x100m - Men1988 Summer OlympicsSeoul
3BronzeAshley Holzer, Cynthia Ishoy, Eva Pracht, Gina SmithEquestrian - DressageTeam - Mixed1988 Summer OlympicsSeoul
3BronzeDave SteenAthleticsDecathlon - Men1988 Summer OlympicsSeoul
3BronzeFrank McLaughlin, John MillenSailingTwo-Person Centreboard Dinghy - Mixed1988 Summer OlympicsSeoul
3BronzeKeltie Duggan, Allison Higson, Jane Kerr, Lori Melien, Patricia Noall, Andrea NugentAquatics - SwimmingMedley Relay 4x100m - Women1988 Summer OlympicsSeoul
3BronzeRaymond DowneyBoxingWelterweight - Men1988 Summer OlympicsSeoul
1GoldGaétan BoucherSpeed Skating - Long Track1,000m - Men1984 Winter OlympicsSarajevo
1GoldGaétan BoucherSpeed Skating - Long Track1,500m - Men1984 Winter OlympicsSarajevo
2SilverBrian OrserFigure SkatingSingles - Men1984 Winter OlympicsSarajevo
3BronzeGaétan BoucherSpeed Skating - Long Track500m - Men1984 Winter OlympicsSarajevo
1GoldAlex BaumannAquatics - SwimmingIndividual Medley 200m - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
1GoldAlex BaumannAquatics - SwimmingIndividual Medley 400m - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
1GoldDean Crawford, J. Michael Evans, Mark Evans, Blair Horn, Grant Main, Brian McMahon, Kevin Neufeld, Paul Steele, Pat TurnerRowingCoxed Eight - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
1GoldHugh Fisher, Alwyn MorrisCanoe-Kayak - SprintK-2 1,000m - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
1GoldLarry CainCanoe-Kayak - SprintC-1 500m - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
1GoldLinda ThomShootingPistol 25m - Women1984 Summer OlympicsLos Angeles
1GoldLori FungGymnastics - RhythmicIndividual All-Around - Women1984 Summer OlympicsLos Angeles
1GoldSylvie BernierAquatics - DivingSpringboard 3m - Women1984 Summer OlympicsLos Angeles
1GoldVictor DavisAquatics - SwimmingBreaststroke 200m - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
1GoldAnne OttenbriteAquatics - SwimmingBreaststroke 200m - Women1984 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverAlexandra Barré, Sue HollowayCanoe-Kayak - SprintK-2 500m - Women1984 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverAngela Bailey, France Gareau, Angella Issajenko, Marita WigginsAthleticsRelay 4x100m - Women1984 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverAnne OttenbriteAquatics - SwimmingBreaststroke 100m - Women1984 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverBarbara Armbrust, Marilyn Brain, Angela Schneider, Lesley Thompson-Willie, Jane TregunnoRowingCoxed Four - Women1984 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverBob MolleWrestling - Freestyle120kg - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverCarolyn WaldoAquatics - Synchronized SwimmingSolo - Women1984 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverCharmaine Crooks, Molly Killingbeck, Jillian Richardson-Briscoe, Marita Wiggins, Dana WrightAthleticsRelay 4x400m - Women1984 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverCurt HarnettCycling - TrackTime Trial 1,000m - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverElizabeth Craig, Tricia SmithRowingCoxless Pair - Women1984 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverEvert Bastet, Terry McLaughlinSailingTwo-Person Centreboard Dinghy - Mixed1984 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverJacques DemersWeightlifting77kg - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverLarry CainCanoe-Kayak - SprintC-1 1,000m - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverSharon Hambrook, Kelly KryczkaAquatics - Synchronized SwimmingDuet - Women1984 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverShawn O'SullivanBoxingWelterweight - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverSteve BauerCycling - RoadIndividual Road Race - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverVictor DavisAquatics - SwimmingBreaststroke 100m - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverVictor Davis, Sandy Goss, Tom Ponting, Mike WestAquatics - SwimmingMedley Relay 4x100m - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverWillie de WitBoxingHeavyweight - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeAlexandra Barré, Lucie Guay, Sue Holloway, Barbara OlmstedCanoe-Kayak - SprintK-4 500m - Women1984 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeBen JohnsonAthletics100m - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeBruce Ford, Doug Hamilton, Michael Hughes, Philip MoncktonRowingQuadruple Sculls - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeCameron HenningAquatics - SwimmingBackstroke 200m - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeChris RinkeWrestling - Freestyle74kg - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeDale WaltersBoxingBantamweight - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeDaniele Laumann, Silken LaumannRowingDouble Sculls - Women1984 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeHugh Fisher, Alwyn MorrisCanoe-Kayak - SprintK-2 500m - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeLynn WilliamsAthletics3,000m - Women1984 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeMark BergerJudoHeavyweight - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeMike WestAquatics - SwimmingBackstroke 100m - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeReema Abdo, Michelle MacPherson, Anne Ottenbrite, Pamela RaiAquatics - SwimmingMedley Relay 4x100m - Women1984 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeRobert MillsRowingSingle Sculls - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeStephen Calder, Hans Fogh, John KerrSailingThree-Person Keelboat - Mixed1984 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeSterling Hinds, Ben Johnson, Tony Sharpe, Desai WilliamsAthleticsRelay 4x100m - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeTerry NeilsonSailingOne-Person Dinghy (Heavyweight) - Men1984 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverGaétan BoucherSpeed Skating - Long Track1,000m - Men1980 Winter OlympicsLake Placid
3BronzeSteve PodborskiSkiing - AlpineDownhill - Men1980 Winter OlympicsLake Placid
1GoldKathy KreinerSkiing - AlpineGiant Slalom - Women1976 Winter OlympicsInnsbruck
2SilverCathy PriestnerSpeed Skating - Long Track500m - Women1976 Winter OlympicsInnsbruck
3BronzeToller CranstonFigure SkatingSingles - Men1976 Winter OlympicsInnsbruck
2SilverCheryl GibsonAquatics - SwimmingIndividual Medley 400m - Women1976 Summer OlympicsMontreal
2SilverClayton Evans, Gary MacDonald, Stephen Pickell, Graham SmithAquatics - SwimmingMedley Relay 4x100m - Men1976 Summer OlympicsMontreal
2SilverGreg JoyAthleticsHigh Jump - Men1976 Summer OlympicsMontreal
2SilverJohn WoodCanoe-Kayak - SprintC-1 500m - Men1976 Summer OlympicsMontreal
2SilverMichel VaillancourtEquestrian - JumpingIndividual - Mixed1976 Summer OlympicsMontreal
3BronzeBecky SmithAquatics - SwimmingIndividual Medley 400m - Women1976 Summer OlympicsMontreal
3BronzeGail Amundrud, Barbara Clark, Anne Jardin, Becky SmithAquatics - SwimmingFreestyle Relay 4x100m - Women1976 Summer OlympicsMontreal
3BronzeNancy GarapickAquatics - SwimmingBackstroke 100m - Women1976 Summer OlympicsMontreal
3BronzeNancy GarapickAquatics - SwimmingBackstroke 200m - Women1976 Summer OlympicsMontreal
3BronzeRobin Corsiglia, Wendy Hogg, Anne Jardin, Susan SloanAquatics - SwimmingMedley Relay 4x100m - Women1976 Summer OlympicsMontreal
3BronzeShannon SmithAquatics - SwimmingFreestyle 400m - Women1976 Summer OlympicsMontreal
2SilverKaren MagnussenFigure SkatingSingles - Women1972 Winter OlympicsSapporo
2SilverBruce RobertsonAquatics - SwimmingButterfly 100m - Men1972 Summer OlympicsMunich
2SilverLeslie CliffAquatics - SwimmingIndividual Medley 400m - Women1972 Summer OlympicsMunich
3BronzeDonna-Marie GurrAquatics - SwimmingBackstroke 200m - Women1972 Summer OlympicsMunich
3BronzeErik Fish, Robert Kasting, William Mahony, Bruce RobertsonAquatics - SwimmingMedley Relay 4x100m - Men1972 Summer OlympicsMunich
3BronzePaul Cote, John Ekels, David MillerSailingThree-Person Keelboat - Mixed1972 Summer OlympicsMunich
1GoldNancy GreeneSkiing - AlpineGiant Slalom - Women1968 Winter OlympicsGrenoble
2SilverNancy GreeneSkiing - AlpineSlalom - Women1968 Winter OlympicsGrenoble
3BronzeRoger Bourbonnais, Ken Broderick, Raymond Cadieux, Paul Conlin, Gary Dineen, Brian Glennie, Ted Hargreaves, Francis Huck, Marshall Johnston, Barry MacKenzie, Bill MacMillan, Steve Monteith, Morris Mott, Terry O'Malley, Danny O'Shea, Gerry Pinder, Herb Pinder, Wayne StephensonIce HockeyMen1968 Winter OlympicsGrenoble
1GoldJames Day, James Elder, Thomas GayfordEquestrian - JumpingTeam - Mixed1968 Summer OlympicsMexico City
2SilverElaine TannerAquatics - SwimmingBackstroke 100m - Women1968 Summer OlympicsMexico City
2SilverElaine TannerAquatics - SwimmingBackstroke 200m - Women1968 Summer OlympicsMexico City
2SilverRalph HuttonAquatics - SwimmingFreestyle 400m - Men1968 Summer OlympicsMexico City
3BronzeMarilyn Corson, Angela Coughlan, Marion Lay, Elaine TannerAquatics - SwimmingFreestyle Relay 4x100m - Women1968 Summer OlympicsMexico City
1GoldDoug Anakin, John Emery, Victor Emery, Peter KirbyBobsleighFour-Man - Men1964 Winter OlympicsInnsbruck
3BronzeDebbi Wilkes, Guy RevellFigure SkatingPairs - Mixed1964 Winter OlympicsInnsbruck
3BronzePetra BurkaFigure SkatingSingles - Women1964 Winter OlympicsInnsbruck
1GoldRoger Jackson, George HungerfordRowingCoxless Pair - Men1964 Summer OlympicsTokyo
2SilverDouglas RogersJudoHeavyweight - Men1964 Summer OlympicsTokyo
2SilverWilliam CrothersAthletics800m - Men1964 Summer OlympicsTokyo
3BronzeHarry JeromeAthletics100m - Men1964 Summer OlympicsTokyo
1GoldAnne HeggtveitSkiing - AlpineSlalom - Women1960 Winter OlympicsSquaw Valley
1GoldBarbara Wagner, Robert PaulFigure SkatingPairs - Mixed1960 Winter OlympicsSquaw Valley
2SilverRobert Attersley, Maurice Benoit, James Connelly, Jack Douglas, Fred Etcher, Robert Forhan, Donald Head, Harold Hurley, Ken Laufman, Floyd Martin, Robert McKnight, Clifford Pennington, Donald Rope, Robert Rousseau, George Samolenko, Harry Sinden, Darryl SlyIce HockeyMen1960 Winter OlympicsSquaw Valley
3BronzeDonald JacksonFigure SkatingSingles - Men1960 Winter OlympicsSquaw Valley
2SilverDavid Anderson, Donald Arnold, Sohen Biln, Walter D'Hondt, Nelson Kuhn, John Lecky, Archie Mackinnon, William McKerlich, Glen MervynRowingCoxed Eight - Men1960 Summer OlympicsRome
2SilverFrances Dafoe, Norris BowdenFigure SkatingPairs - Mixed1956 Winter OlympicsCortina d’Ampezzo
3BronzeDenis Brodeur, Charles Brooker, William Colvin, James Horne, Arthur Hurst, Byrle Klinck, Paul Knox, Ken Laufman, Howard Lee, James Logan, Floyd Martin, John McKenzie, Donald Rope, George Scholes, Gerry Theberge, Rob White, Keith WoodallIce HockeyMen1956 Winter OlympicsCortina d’Ampezzo
3BronzeLucile WheelerSkiing - AlpineDownhill - Women1956 Winter OlympicsCortina d’Ampezzo
1GoldDonald Arnold, Walter D'Hondt, Lorne Loomer, Archie MackinnonRowingCoxless Four - Men1956 Summer OlympicsMelbourne
1GoldGerald OuelletteShootingRifle Prone 50m - Men1956 Summer OlympicsMelbourne
2SilverDavid Helliwell, Philip Kueber, Richard McClure, Douglas McDonald, William McKerlich, Carlton Ogawa, Waynne Pretty, Lawrence West, Robert WilsonRowingCoxed Eight - Men1956 Summer OlympicsMelbourne
3BronzeGilmour BoaShootingRifle Prone 50m - Men1956 Summer OlympicsMelbourne
3BronzeIrene MacDonaldAquatics - DivingSpringboard 3m - Women1956 Summer OlympicsMelbourne
3BronzeJames Elder, Brian Herbinson, John RumbleEquestrian - EventingTeam - Mixed1956 Summer OlympicsMelbourne
1GoldGeorge Abel, John (Jack) Davies, Billie Dawe, Robert Dickson, Donald Gauf, William Gibson, Ralph Hansch, Robert Meyers, David Miller, Eric Paterson, Thomas Pollock, Allan Purvis, Gordon Robertson, Louis Secco, Francis Sullivan, Robert WattIce HockeyMen1952 Winter OlympicsOslo
3BronzeGordon AudleySpeed Skating - Long Track500m - Men1952 Winter OlympicsOslo
1GoldGeorge GénéreuxShootingTrap - Men1952 Summer OlympicsHelsinki
2SilverDonald Hawgood, Kenneth LaneCanoe-Kayak - SprintC-2 10,000m - Men1952 Summer OlympicsHelsinki
2SilverGerald GrattonWeightlifting77kg - Men1952 Summer OlympicsHelsinki
1GoldBarbara Ann ScottFigure SkatingSingles - Women1948 Winter OlympicsSt. Moritz
1GoldHubert Brooks, Murray Dowey, Frank Dunster, Roy Forbes, Andrew Gilpin, Orval Gravelle, Patrick Guzzo, Wally Halder, Thomas Hibberd, Ross King, Andre Laperriere, Louis Lecompte, Julius (Pete) Leichnitz, George Mara, Albert Renaud, Reginald Schroeter, Irving TaylorIce HockeyMen1948 Winter OlympicsSt. Moritz
3BronzeSuzanne Morrow, Wallace DiestelmeyerFigure SkatingPairs - Mixed1948 Winter OlympicsSt. Moritz
2SilverDouglas BennettCanoe-Kayak - SprintC-1 1,000m - Men1948 Summer OlympicsLondon
3BronzeNorman LaneCanoe-Kayak - SprintC-1 10,000m - Men1948 Summer OlympicsLondon
3BronzePatricia Jones, Nancy Mackay, Viola Myers, Diane FosterAthleticsRelay 4x100m - Women1948 Summer OlympicsLondon
2SilverArnold (Maxwell) Deacon, Ken Farmer, Hugh Farquharson, Norm Friday, James Haggarty, Walter Kitchen, Raymond Milton, Dinty Moore, Herman Murray, W. Arthur (Jakie) Nash, David Neville, Gus Saxberg, Alexander Sinclair, Ralph St. Germaine, William ThomsonIce HockeyMen1936 Winter OlympicsGarmisch-Partenkirchen
1GoldFrank AmyotCanoe-Kayak - SprintC-1 1,000m - Men1936 Summer OlympicsBerlin
2SilverHarvey Charters, Frank SakerCanoe-Kayak - SprintC-2 10,000m - Men1936 Summer OlympicsBerlin
2SilverJohn LoaringAthleticsHurdles 400m - Men1936 Summer OlympicsBerlin
2SilverMalcolm Wiseman, James Stewart, Thomas Pendlebury, J. Douglas Peden, Robert Osborne, Stanley Nantais, Irving Meretsky, P.P. McCallum, Don Gray, Norman Dawson, Edward Dawson, Charles Chapman, Arthur Chapman, Ian Allison, Gordon AitchisonBasketballMen1936 Summer OlympicsBerlin
3BronzeAileen Meagher, Jeanette Dolson, Hilda Cameron, Dorothy BrookshawAthleticsRelay 4x100m - Women1936 Summer OlympicsBerlin
3BronzeBetty TaylorAthleticsHurdles 80m - Women1936 Summer OlympicsBerlin
3BronzeFrank Saker, Harvey ChartersCanoe-Kayak - SprintC-2 1,000m - Men1936 Summer OlympicsBerlin
3BronzeJoseph SchleimerWrestling - Freestyle66kg - Men1936 Summer OlympicsBerlin
3BronzePhilip EdwardsAthletics800m - Men1936 Summer OlympicsBerlin
1GoldWilliam Cockburn, Clifford Crowley, Albert Duncanson, George Garbutt, Roy Hinkel, Victor Lindquist, Norman Malloy, Walter Monson, Kenneth Moore, Romeo Rivers, Harold Simpson, Hugh Sutherland, Stanley Wagner, Alston WiseIce HockeyMen1932 Winter OlympicsLake Placid
2SilverAlexander HurdSpeed Skating - Long Track1,500m - Men1932 Winter OlympicsLake Placid
3BronzeAlexander HurdSpeed Skating - Long Track500m - Men1932 Winter OlympicsLake Placid
3BronzeFrank StackSpeed Skating - Long Track10,000m - Men1932 Winter OlympicsLake Placid
3BronzeMontgomery WilsonFigure SkatingSingles - Men1932 Winter OlympicsLake Placid
3BronzeWilliam LoganSpeed Skating - Long Track1,500m - Men1932 Winter OlympicsLake Placid
3BronzeWilliam LoganSpeed Skating - Long Track5,000m - Men1932 Winter OlympicsLake Placid
1GoldDuncan McNaughtonAthleticsHigh Jump - Men1932 Summer OlympicsLos Angeles
1GoldHorace GwynneBoxingBantamweight - Men1932 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverAlex WilsonAthletics800 m - Men1932 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverDaniel MacDonaldWrestlingWelterweight (66-72 kg) - Men1932 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverErnest Cribb, Harry Jones, Peter Gordon, Hubert Wallace, Ronald Maitland, and George GylesSailing8 m Class1932 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverHilda StrikeAthletics100 m - Women1932 Summer OlympicsLos Angeles
2SilverMildred Fizzell, Lillian Palmer, Mary Frizzel and Hilda StrikeAthletics4x100 m Relay - Women1932 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeAlex WilsonAthletics400 m - Men1932 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeCharles E. Pratt and Noel De MilleRowingDouble Sculls - Men1932 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeEarl Eastwood, Joseph Harris, Stanley Stanyar, Harry Fry, Cedric Liddell, William Thoburn, Donald Boal, Albert Taylor, and George MacDonaldRowingEights with Coxswain - Men1932 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeEva DawesAthleticsHigh Jump - Women1932 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzePhil EdwardsAthletics1500 m - Men1932 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzePhil EdwardsAthletics800 m - Men1932 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzePhilip Rogers, Gerald Wilson, Gardner Boultbee, and Kenneth GlassSailing6 m Class1932 Summer OlympicsLos Angeles
3BronzeRaymond Lewis, James Ball, Phil Edwards, and Alex WilsonAthletics4x400 m Relay - Men1932 Summer OlympicsLos Angeles
1GoldCharles Delehay, Frank Fisher, Grant Gordon, Louis Hudson, Norbert Mueller, Herbert Plaxton, Hugh Plaxton, Roger Plaxton, John Porter, Frank Sullivan, Joseph Sullivan, Ross Taylor, Dave TrottierIce HockeyMen1928 Winter OlympicsSt. Moritz
1GoldEthel CatherwoodAthleticsHigh jump - Women1928 Summer OlympicsAmsterdam
1GoldJane Bell , Myrtle Cook , Bobbie Rosenfeld , Ethel SmithAthletics4 × 100 m relay - Women1928 Summer OlympicsAmsterdam
1GoldPercy WilliamsAthletics100 m - Men1928 Summer OlympicsAmsterdam
1GoldPercy WilliamsAthletics200 m - Men1928 Summer OlympicsAmsterdam
2SilverBobbie RosenfeldAthletics100 m - Women1928 Summer OlympicsAmsterdam
2SilverDonald StocktonWrestlingFreestyle middleweight - Men1928 Summer OlympicsAmsterdam
2SilverJack Guest , Joseph Wright, Jr.RowingDouble sculls - Men1928 Summer OlympicsAmsterdam
2SilverJimmy BallAthletics400 m - Men1928 Summer OlympicsAmsterdam
3BronzeEthel SmithAthletics100 m - Women1928 Summer OlympicsAmsterdam
3BronzeGarnet Ault , Munroe Bourne , Walter Spence , James ThompsonSwimming4 × 200 m freestyle relay - Men1928 Summer OlympicsAmsterdam
3BronzeJames TrifunovWrestlingFreestyle bantamweight - Men1928 Summer OlympicsAmsterdam
3BronzeJimmy Ball , Phil Edwards , Stanley Glover , Alex WilsonAthletics4 × 400 m relay - Men1928 Summer OlympicsAmsterdam
3BronzeJohn Donnelly , Frank Fiddes , John Hand Frederick Hedges , Athol Meech , Jack Murdoch , Edgar Norris , Herbert Richardson , William RossRowingEight - Men1928 Summer OlympicsAmsterdam
3BronzeMaurice LetchfordWrestlingFreestyle welterweight - Men1928 Summer OlympicsAmsterdam
3BronzeRaymond SmillieBoxingWelterweight - Men1928 Summer OlympicsAmsterdam
1GoldJack Cameron, Ernest Collett, Albert McCaffrey, Harold McMunn, Duncan Munro, W. Beattie Ramsay, Cyril Slater, Reginald Smith, Harry WatsonIce HockeyMen1924 Winter OlympicsChamonix
2SilverArchibald Black , Colin Finlayson , George MacKay , William WoodRowingCoxless four - Men1924 Summer OlympicsParis
2SilverArthur Bell , Ivor Campbell , Robert Hunter , William Langford , Harold Little , John Smith , Warren Snyder , Norman Taylor , William WallaceRowingEight - Men1924 Summer OlympicsParis
2SilverWilliam Barnes , George Beattie , John Black , Robert Montgomery , Samuel Newton , Samuel VanceShootingTeam clay pigeons - Men1924 Summer OlympicsParis
3BronzeDaniel LewisBoxingWelterweight - Men1924 Summer OlympicsParis
1GoldBert SchneiderBoxingWelterweight - Men1920 Summer OlympicsAntwerp
1GoldEarl ThomsonAthletics110 m Hurdles - Men1920 Summer OlympicsAntwerp
1GoldWinnipeg Falcons (Robert Benson, Walter Byron, Frank Fredrickson, Chris Fridfinnson, Magnus Goodman, Haldor Halderson, Konrad Johannesson, Allan Woodman)Ice HockeyCompetition - Men1920 Summer OlympicsAntwerp
2SilverClifford GrahamBoxingBantamweight - Men1920 Summer OlympicsAntwerp
2SilverGeorges Prud'HommeBoxingMiddleweight - Men1920 Summer OlympicsAntwerp
2SilverGeorge VernotSwimming1500 m Freestyle - Men1920 Summer OlympicsAntwerp
3BronzeClarence NewtonBoxingLightweight - Men1920 Summer OlympicsAntwerp
3BronzeGeorge VernotSwimming400 m Freestyle - Men1920 Summer OlympicsAntwerp
3BronzeMoe HerscovitchBoxingMiddleweight - Men1920 Summer OlympicsAntwerp
1GoldGeorge GouldingAthletics10 km Walk - Men1912 Summer OlympicsStockholm
1GoldGeorge HodgsonSwimming1500 m Freestyle - Men1912 Summer OlympicsStockholm
1GoldGeorge HodgsonSwimming400 m Freestyle - Men1912 Summer OlympicsStockholm
2SilverCalvin BrickerAthleticsLong Jump - Men1912 Summer OlympicsStockholm
2SilverDuncan GillisAthleticsHammer Throw - Men1912 Summer OlympicsStockholm
3BronzeEverard ButlerRowingSingle Sculls - Men1912 Summer OlympicsStockholm
3BronzeFrank LukemanAthleticsPentathlon - Men1912 Summer OlympicsStockholm
3BronzeWilliam HalpennyAthleticsPole Vault - Men1912 Summer OlympicsStockholm
1GoldPatrick Brennan, Richard Louis Duckett, Albert Hara, Jack Broderick, J. Fyon, Clarence McKerrow, George Campbell, Tommy Gorman, David McLeod, Angus Dillon, Ernest Hamilton, George Rennie, Frank Dixon, Henry Hoobin, Alexander TurnbullLacrosseLacrosse1908 Summer OlympicsLondon
1GoldRobert KerrAthletics200 m - Men1908 Summer OlympicsLondon
1GoldWalter EwingShootingTrap - Men1908 Summer OlympicsLondon
2SilverGarfield MacDonaldAthleticsTriple jump - Men1908 Summer OlympicsLondon
2SilverGeorge BeattieShootingTrap - Men1908 Summer OlympicsLondon
2SilverGeorge Beattie , Walter Ewing , Mylie Fletcher , Donald McMackon , George Vivian , Arthur WestoverShootingTrap, team - Men1908 Summer OlympicsLondon
3BronzeAubert CotéWrestlingFreestyle bantamweight - Men1908 Summer OlympicsLondon
3BronzeCalvin BrickerAthleticsLong jump - Men1908 Summer OlympicsLondon
3BronzeCharles Crowe , William Eastcott , S. Harry Kerr , Dugald McInnes , William Smith , Bruce WilliamsShootingMilitary rifle, team - Men1908 Summer OlympicsLondon
3BronzeCon WalshAthleticsHammer throw - Men1908 Summer OlympicsLondon
3BronzeEdward ArchibaldAthleticsPole vault - Men1908 Summer OlympicsLondon
3BronzeGordon Balfour , Becher Gale , Charles Riddy , Geoffrey TaylorRowingCoxless four - Men1908 Summer OlympicsLondon
3BronzeGordon Balfour , Becher Gale , Douglas Kertland , Walter Lewis , Charles Riddy , Irvine Robertson , Geoffrey Taylor , Julius Thomson , Joseph WrightRowingEight - Men1908 Summer OlympicsLondon
3BronzeNorway Jackes , Frederick TomsRowingCoxless pair - Men1908 Summer OlympicsLondon
3BronzeRobert KerrAthletics100 m - Men1908 Summer OlympicsLondon
3BronzeWilliam Anderson , Walter Andrews , Frederick McCarthy , William MortonCyclingTeam pursuit - Men1908 Summer OlympicsLondon
1GoldÉlie Blanchard, Sandy Cowan, William Brennaugh, Jack Flett, George Bretz, Benjamin Jamieson, William Burns, Stuart Laidlaw, George Cattanach, Hilliard Lyle, George Cloutier, Lawrence PentlandLacrosseLacrosse1904 Summer OlympicsSt. Louis
1GoldÉtienne DesmarteauAthletics56 lb weight throw - Men1904 Summer OlympicsSt. Louis
1GoldGeorge LyonGolfIndividual - Men1904 Summer OlympicsSt. Louis
1GoldOtto Christman, Robert Lane, George Ducker, Ernest Linton, John Fraser, Gordon McDonald, John Gourlay, Frederick Steep, Alexander Hall, Tom Taylor, Albert Henderson, William Twaits, Albert JohnsonFootballFootball1904 Summer OlympicsSt. Louis
2SilverArthur Bailey , Phil Boyd , Thomas Loudon , Donald MacKenzie , George Reiffenstein , William Rice , George Strange , William Wadsworth , Joseph WrightRowingEight - Men1904 Summer OlympicsSt. Louis
3BronzeBlack Hawk, Lightfoot, Black Eagle, Snake Eater, Almighty Voice, Red Jacket, Flat Iron, Night Hawk, Spotted Tail, Man Afraid Soap, Half Moon, Rain in FaceLacrosseLacrosse1904 Summer OlympicsSt. Louis
1GoldGeorge OrtonAthletics2500 metre steeplechase1900 Summer OlympicsParis
3BronzeGeorge OrtonAthletics400 metre hurdles1900 Summer OlympicsParis
Last Updated: Tue Nov 19 22:00:55 EST 2013
Disclaimer